SSWC-boken 2010: innehållsförteckningen med blogglänkar

av Mattias Boström den 20 augusti 2010

Här följer hela innehållsförteckningen till SSWC-boken 2010. Beställ gärna boken (som är på 591 sidor) för 144 kr inkl frakt. 

Efter önskemål från Anton Johansson har jag kompletterat listan med länkar till de medverkandes bloggar eller motsvarande (många har förstås mer än en blogg, men här har jag begränsat länkandet till en av dem). Namnet efter @-tecknet är twitteradressen.

INNEHÅLLSFÖRTECKNING

Karin Adelsköld @karinadelskold Ada Lovelace – programmerare & partypingla
Svante Adermark @svante Skicka varje mejl som vore det ditt sista
Måns Adler @Manster Real-Time – the third dimension of the web, and why it feels social
Björn Alberts @bjornalberts Varumärket behöver en sfär – inte en webbplats
Helen Alfvegren @rockspindeln Sociala medier med betoning på social
Axel Andén @axelanden Twitter är en värdig vinnare av Nobels fredspris
Ellen Andersson @EllenAndersson Lust och attityd
Fredrik Andersson @Awaze Om hur en anmälan till #SSWC stoppas av försynen eller hur det nu gick till
Fritjof Andersson @Fritjof Öppet brev till skeptiker mot sociala medier
Hans G Andersson @hans_g Snabbare än realtid?
John Ankarström @jocap Fy för Loopia
Jimmy Asklund @jimmyasklund Den blyge bloggaren
Per Axbom @axbom Hej kunder! Prata med handen
Jerry Backlund @bakke Det ska vara kesella i degen
Martin Bagge @br0ther Vems frihet är det vi skyddar?
Gunnar Bark @GunnarBark Undulater är gröna
Jennifer Bark @TheJennie #Webbrelation
Klaus-Peter Beiersdorf @Tyskungen Vad innehåller ditt paket?
Ingela Hjulfors Berg @kesomackan Våra älskade lortiga original
Binero @Binero Lär dig allt om webben. På webben.
Thomas Bjelkeman @bjelkeman A picture, a person, a time and a location
Emil Björklund @emilbjorklund Trams
Kristofer Björkman @ddesk Reklam och PR i kommunikativ frontalkrock
Mattias Boström @piratforlaget Mitt nördiga jag
Nils Bryntesson @brynte Om kyrka och internet och ett sekulariserat land
Anna-Carin Carnebro @Carnebro Varför gillar jag den sociala webben?
Johan Christenson @citynetwork Business is local – Cloud Computing is local?
Niklas Dahlqvist @NiklasDahlqvist Att förstå den nya vardagen
Johan Dahlström @mastermute Vilse i bruset
Lena Dahlström @lenaside Meningar utan mål, min väg till små lyckorus
Robin Danehav @danehav Thincasting – ny företeelse kräver nytt ord
Elvira Ericsson @notonmyshift Tough Guy 18 cm och kärleken till, och på, internet
Mathias Eriksson @DetNyaMina tankar är inte mina tankar – men kanske vårt samtal
Daniel Erkstam @erkstam Tillgänglighet – Inte så hott ämne men väl så viktigt
Joel Falck @joelfalck Hur blir du inte e-handlare?
Björn Falkevik @bjornfalkevik ”Om du bara har en hammare så är alla problem en spik”
Suzanne Fors @ennazus Vad är en vän?
Alexander Forsén @tyckr Affärsmodellen Google
Lars-Göran Forsberg @lgforsberg En liknelse, generationer och deras skifte
Kristoffer Forsgren @forsgren Sociala nätverk är härliga, men det är inget nytt fenomen
Sofia Franzén @sofiafranzen Eftertanke
Maria Georgieva @mariageorgieva Samhällsdebattens sociala organisering – hur kan ett varumärke börja kommunicera med omgivningen?
Johan Grafström @grafstrom Debatten om ett bröllop och två ekosystem
Micke Gunnarsson @mickegunnarsson Kommunalråd för reform
Maria Gustafsson @mikumaria Ringar på vattnet
Nils Gustafsson @liv99ngu Att dela med sig av det överväldigande
Malin Stedt Gustavsson @malstegus Andas in, andas ut. Repetera.
Therese Göterheim @tesas Socialare än någonsin!
David Hall @moonhouse Lögnernas död
Ulrika Hall @UlrikaHall Varför besöker du SSWC?
Emanuel Hallklint @emanuel Tidningstweets en fredagsmorgon
Heidi Harman @heidiharman Ansvaret gentemot sig själv att följa sina drömmar
Kajsa Hartig @kajsahartig Museer och sociala medier
Matthieu Hartig @MattHartig Bekännelser från en museinörd
Anna Hass @glimra Är du lycklig, lilla vän?
Thord Daniel Hedengren @tdhse Det handlar om att våga
Björn Hedensjö @bjornhedensjo Sju goda skäl att låta webbmedier vara självständiga
Kristin Heinonen @kristinheinonen Business, dating and protesting – how social media is changing everything
Niclas Holmqvist @nollpunkt Det lilla förlaget som växte upp på den sociala webben
Gustav Holmström @hejg Jag älskar SJ!
Maria Hägglöf @mariahagglof Den sociala historien om #3brutnaben
Karin Høgh @karinhoegh Bog om podcasting skrevet – tjek – endelig Tjärö!
Johan Höög & Tobias Karlsson @jonneyhigh @TobiasKarlsson You Us and Them
Ulrika Ingemarsdotter @ingemarsdotter Attraktionen med sociala medier
Andreas Ivarsson @andreasivarsson Sweden Social Web Camp är som IRL-Twitter
Sandra Jakob @sandrina Damer sover inte i tält
Emil Jansson @EmilJansson En romans med fjärilar i magen och lyckligt slut!
Joakim Jardenberg @jocke Precis som de gamla grekerna
Mary X Jensen @MaryXJ En personlig hälsning från statsministern…
Anton Johansson @agaton Kärlek vid första bloggutkastet
Fredrik Johansson @chronix Interna system
Kinna Jonsson @kinnajonsson Social CRM – ett nytt begrepp
Malin Jonsson @animalinse Jag är arbetslös, inte mellan två jobb
Anna Järnebeck @annajarnebeck En hyllning
Tina Kaikkonen @TinaKaikkonen Reflektioner från en sponsor
Leif Kajrup @liffeman Nu tar vi hål på myten en gång för alla
Béatrice Karjalainen @Beastankar Oj så många jag aldrig hört talas om, de måste bo i ett annat kluster
Mattias Karlsson @jetuma Tillsammans gör vi Twitter till vad det är
Emanuel Karlsten @emanuelkarlsten Om sociala medier och hajpen
Micke Kazarnowicz @kazarnowicz Sökordspoesi
Jonas Klevhag @JonasKlevhag My new mantra
Karin Kling @KarinmedK Svåra saker… flörteriet
Magnus Kolsjö @MagnusKolsjo Internet: trygghet, frihet och gemenskap
Sergej Kotliar @ziggamon Routar nätet om politik till meritokrati?
Andreas Krohn @andreaskrohn Folket kräver mer data!
Erik Laakso @uppstuds En picklad text
Johan Lange @JohanLange Hur sociala media växte upp, klippte sig och fick fast arbete
Pär Lannerö @plannero Hållbar webbutveckling
Maja Larsson @Maja_Larsson Missunnsamhet och återhållsamhet dödar kreativiteten
Annika Lidne @annika Riskerar din sociala mediainvestering att självdö? Botemedlet är passion, nödvändighet eller beslutsamhet
Joakim Lind @jold Reversed cultural engineering for Mr Lind | Shanghai revisited
Anna Lindberg @annalindberg Mina jag och webben
Thomas Lindqvist @thomaslindqvist Information is not intelligence
Anne-Lie Lokko @lokkomotion IT med mervärde
Johan Lundberg @johlun Internet för småföretagare
Anna Lundbergh @alundbergh Förenkla!
Åse Lundblad @aselundblad Gemensamt lärande är socialt!
Alexander Lundborg @AlexLundborg Jag når 1000…
Fredrik Lyreskog @freddegradde Framgångsrik kommunikation – en fråga om attityd
Stellan Löfving @stellan Du ger mig fiber
Gabriella Lönnroos @gabylita Jag skäms faktiskt över att vi inte har kommit längre 
Tor Löwkrantz @TorLowkrantz Är du eller publiken stjärnan?
Anton Malmberg @antonmalmberg Grötentreprenörskap på schemat?
Paula Marttila @PaulaMarttila Thank Or Die
MediaPilot @MediaPilot Brevvänner sökes!!!
Anders Mildner @andersmi Poesi för den sociala revolutionen
Sofia Mirjamsdotter @mymlan Overload
Walter Naeslund @WalterNaeslund Why Advertising Agencies Rule
Jakob Nanneson @jakob Rädda de tomma sociala sajterna
Charlotte Naversten @naversten Hur hinner alla småbarnsföräldrar twittra?
Monika Nilimaa @Gamingmama Är livet det som pågår medan jag fipplar med min iPhone?
Anna Nilsson @Raftsjo Vilket varumärke är jag?
David Nilsson @davidnilsson Tänk på vad du skriver
Pär Nilsson @selanna En helt vanlig måndag 2.0
Tommie Nordholm @tjompa Beställarens resa över de sju haven
P-M Nordkvist @pmnordkvist En liten betraktelse över 10 år som webbutvecklare
Kimmy Nordqvist @_TechGirl Vilken teknisk innovation betyder mest för dig i vardagen?
Lucy Nordqvist @lucynordqvist Musik och sociala medier
Regina Norrstig @reginanorrstig Om Hultsfred
Fredrik Nygren @nygren Hur har helgen varit?
Johanna Nylander @nylander Ett smakprov från en bok
Joakim Nyström @jnystromdesign Oslumpat
Pernilla Näsfors @pernillan Vad är din passion?
Miriam Olsson @miriamolsson När Facebook friade till Sverige
Peter J Olsson @pjolsson Öppenheten på nätet ger säkerhet
Morris Packer @morpac Nya tider, nya seder
Martin Palacios @palace Släpp sargen för helvete!
Nathalie Parkvall @nparkvall Blossande kinder och en sjuhelvetes envishet – om hur jag började spela brassetrummor
Benjamin Peetre och vänner @BenjaminPeetre En diskussion på Facebook om fantasilöshet och originalitet i sommarpratarnas musikval i Sveriges Radios Sommar i P1
Christin Persson @Kixet Rocken eller den sociala webben?
Lisah Pettersson @JournalistLisah Sociala medier och tv-journalistik
Markus Pettersson @vampyrse Öppet brev till ungdomarna på lägret
Per Pettersson @per_p Så många verktyg. Så få användare.
Roman Pixell @d0pp13r Diversify or die
Terese Raymond @Terejs Livslångt lärande i sociala medier
Michelle Rea @michellerea How the social web is changing Human Resources
Maria Richardsson @mrichardsson Entreprenörskap är att våga. Och att vinna.
Johan Ronnestam @ronnestam Ask Yourselves These 10 Questions And Then Go Off Conquer The World
Pernilla Rydmark @pernillarydmark Ordet känns igen
Helena Sahlén @sahlena Storheten ligger i bakgrunden
Linda Sandberg @Copylinda 26C3 – hackare, forskare och utopier samlades
Kinga Sandén @kingasanden Råbiff åt Pappa
Lorraine Sauvy @Lollalo Passion föder kreativitet
Thomas Selig @selig Sociala medier i den offentliga sektorn
Pernilla Severson @pernillaseverso Medieaktivism/Medieaktivitet pågår #SSWC
Jerry Silfwer @DoktorSpinn Sweden Social Web Camp 2009 – den första generationen
Maria Sjöberg @maria_s Riktiga vänner
Skyltat.se @skyltat Hur svårt kan det va?!
Robert Sköld & Citizenarena.com @Citizenarena Citizenarena presenterar sig!
Brit Stakston @britstakston Att förstå
Erik Starck @erikstarck This is the Internet: Sweden Social Web Camp
Bo Stark @bstark Mitt bästa köp
David Stark @Popfabriken Jag kan vara nåt på spåret här…
Sanna Stefansson @sanapes Att höra hemma i verktygslådan
Pelle Sten @pelles Det fysiska är det nya digitala
Emil Stenström @EmilStenstrom Follow the 10 ground rules, or fail on the web
Maja Stojanovic @Caldeia Vilsen på en öde ö
Niclas Strandh @deeped There is no box
Martin Svalin @martinsvalin ”Vad brinner du för?”
Gustav Svensson @gustavsvensson This is hardcore – varför porren måste fram
Jenny Svensson @Youwza Tweet nr 18426858543
Daniel Thor @dth Tagline
Anders Thoresson @thoresson Ljus nätframtid för hundar och människor
Anna Toss @anna_t Mitt hjärta är ditt
Danwei Tran @DanweiTran Sommarprat
Simon Vikström @pojkensimon Lärdomar av negativ publicitet i sociala medier
Leo Wallentin @leo_wallentin Inför fotbolls-VM: Snegla inte på Europa
Fredrik Wass @bisonblog Lika barn leker inte bäst längre
Mikaela Waxin @MikaelaWaxin I vått och torrt
Tomas Wennström @tomaswennstrom Så bygger du din egen solcells-wifi på 15 minuter
Jack Werner @kwasbeb 10 typiska twittrare
Pelle Wessman @voxpelli Service – en frihet utan pris
Gitta Wilén @gitta ”Do this fast every day and you will soon be as fat as Jonsy”
Cecilia Wisén @ceciliawse Vi som stannar hemma
Heidi Wold @heidiupdate Ett nytt grepp?
Katja Wulff @kaffekokarkock Kaffekokarkokt fiskhuvudsoppa
Mikael Zackrisson @zackrisson En svindlande tanke
Daniel Åberg & Johanna Ögren @dannyboysthlm @jossibaloo #twitterbebis
Per Åström @Pelletsmaskinen Den som är den som är det
Per Åström @perkovich Ditt meta-jag
Mattias Östmar @mattiasostmar Jag, min far och sammanflätande berättelser

Boken innehåller dessutom 23 fotografier (inkl bildtexter) av Karl Nilsson @beta75

(Om du hittar några länkfel i listan eller om du är med på listan men önskar omlänkning – kommentera gärna här nedan.)

{ 4 kommentarer… läs dem nedan ellerlägg till en }

Maria Gustafsson augusti 20, 2010 kl. 16:29

Hej Mattias,
Vilken kanonjobb du lagt ner med boken! Superbt! Att bokens innehåll sedan är så bra är ju nästan en bonus när allt engagemang omkring den är så inspirerande.

Jag undrar om jag kan få en annons-widget (eller vad den orange annonsen heter) som jag kan lägga in på mina bloggar? Alt till pdf-filen?

Allt gott till dig, Maria på MIKU aka mikumaria

Mattias Boström augusti 20, 2010 kl. 16:36

Maria: Vad snällt av dig! Här är koden du behöver klistra in:

Mattias Boström augusti 20, 2010 kl. 16:38

Hmm… märkligt. Jag trodde att koden skulle skrivas ut…

Maria Gustafsson augusti 21, 2010 kl. 17:15

Ja, vad märkligt :)
Tack för mailet med koden till den mindre annonsen. Det ser jättefint ut.

Trevlig helg, Maria

Lämna en kommentar

{ 8 trackbacks }

Föregående post:

Nästa post: